Zdrowa dieta – jak ułożyć zdrową dietę?

Zdrowa dieta to przede wszystkim racjonalne jedzenie i układanie posiłków w odpowiednich odstępach czasowych. Bardzo ważne jest także nie objadanie się i układanie odpowiedniej kaloryczności posiłków. Te proste zasady powinny pomóc właściwie każdemu odżywiać się lepiej i zdrowiej. Lubisz chleb? Nie rezygnuj z niego. Zastąp jedynie białą mąkę niskiej jakości na zdrowszy zamiennik. Mąka typ 1850 sprawdzi się zdecydowanie lepiej do wypieku chleba.

Odpowiednie produkty do wsparcia diety

W zdrowej diecie liczy się nie tyle spożywanie małej ilości produktów, co ich lepsze zamienniki. Dieta odchudzająca nie polega na niejedzeniu, a spożywaniu dobrej jakości kalorii. Oczywiście nie powinno także zabraknąć aktywności fizycznej, która jest niezbędna do utrzymania dobrej kondycji oraz zachowania zdrowia. Zdrowe tłuszcze, warzywa i owoce – to produkty, w które powinna być bogata każda dieta.

Makaron jest jednym z artykułów spożywczych, które jemy coraz częściej. Nie jedynie jako dodatki do dania typu uzupełnienie zupy, ale także jako samodzielne potrawy. Ciemny makaron czyli makaron razowy dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych bez dodawania niepotrzebnych kalorii. Produktu pełnoziarniste są przeważnie ciemnego koloru, gdyż wykonywane są z mąki z pełnego przemiału.

Miłośnicy makaronu podkreślają także, że ma on zdecydowanie intensywniejszy smak niż jego biały odpowiednik. Produkty pełnoziarniste mają jednak zdecydowanie niższą kaloryczność i jest to element, który przeważa jeżeli chodzi o porównanie zalet. Catering dietetyczny często wykorzystuje ciemny makaron do stworzenia różnego rodzaju potraw.

Ze względu na niską kaloryczność wykorzystywany jest także przez osoby, które nie powinny spożywać dużej ilości kalorii ze względu na chorobę np. cukrzycę. Zbilansowana dieta wcale nie musi być nudna, wystarczy, że zostaną w niej wykorzystane odpowiednie składniki. Jeżeli chodzi o makaron to wystarczy spożyć go około 50 g dla odpowiedniego nasycenia. Tutaj warto obalić mit, że makaron tuczy. To nie prawda. Bardziej tuczą dodatki, które jemy razem z makaronem jak np. tłuste sosy.

Produkty mleczne, mąki – czy odpowiednie dla każdego?

Zdrowe jedzenie wcale nie oznacza spożywania nudnych i niesmacznych posiłków. Dieta powinna być zbilansowana i odpowiadać zapotrzebowaniu kalorycznemu danego człowieka. I to jest najważniejsza zasada zdrowej diety. Odpowiedni bilans kaloryczny posiłków. To powinno pomóc właściwie każdego odżywiać się zdrowo i czuć się dobrze we własnym ciele. Jeżeli szukasz inspiracji na zdrowe posiłki to warto zajrzeć do tradycyjnych dań kuchni polskiej. Nie wszystkie są tłuste i ciężkostrawne. Np. żurek zrobiony jest na zakwasie, a mąka na żurek to mąka żytnia. Dieta nie oznacza także rezygnacji z deserów. Wystarczy, że mąka do ciasta drożdżowego będzie dobrej jakości i nie zjesz całej blachy od razu, a jedynie kawałek.