Jak urządzić bardzo małą kuchnię?

W wielu polskich mieszkaniach do dyspozycji jest jedynie niewielka kuchnia, często zorganizowana w formie otwartej lub półotwartej. Takie kuchnie niekiedy mają powierzchnię od 4 do 6 metrów kwadratowych. Praktyczne urządzenie takiego pomieszczenia jest sporym wyzwaniem, jednak z pewnością da się to wykonać.


Jakie są sposoby na małą kuchnię?


Jeśli kuchnia jest faktycznie bardzo mała a mamy możliwość wyburzenia jednej ze ścian, to warto przerobić ją na taką, w systemie otwartym. Poruszanie się po otwartej kuchni będzie o wiele łatwiejsze. Gdy chcemy urządzić bardzo małą kuchnię powinniśmy przede wszystkim postawić na meble kuchenne wykonane na indywidualne zamówienie. Dzięki nim będzie można funkcjonalnie zabudować każdą przestrzeń, stworzyć blaty o różnych głębokościach czy wysokościach. W małej kuchni występuje obawa, że będzie niewiele miejsca do przechowywania, dlatego warto zrobić szafki górne pod sam sufit.


Jak wybrać sprzęty do małej kuchni?


Małe kuchnie bardzo często użytkowane są prze osoby żyjące w pojedynkę, które nie nastawiają się na częste i duże gotowanie. To właśnie z myślą o nich produkowane są sprzęty dedykowane do małych kuchni. Tam gdzie jest niewielki blat warto zainstalować płytę na dwa palniki oraz jednokomorowy zlew. W takich kuchniach zwykle umieszcza się także niskie lodówki, które z powodzeniem zmieszczą się pod blatem. Bardzo często brakuje miejsca na pełnowymiarowy piekarnik ale i na to są dobre rozwiązania. Można kupić piekarnik mini do zabudowy lub wolnostojący. Niektóre z tych piekarników są na tyle małe i lekkie, że można je ustawiać na blacie w trakcie użytkowania a gdy nie są potrzebne można je schować do szafki. Osoby o niewielkich potrzebach mogą wybrać piekarnik o pojemności 20 litrów. Do wyboru są także minipiekarniki 30 i 50 litrowe. Warto też wspomnieć o urządzeniach 2w1 czyli o sprzętach, które łączą w sobie funkcję piekarnika i kuchenki mikrofalowej. W małej kuchni często brakuje też miejsca na duży okap. Zamiast niego można kupić okap podszafkowy wysuwany, który również dobrze spełni swoje funkcje.


Jak widać małą kuchnię przy odrobinie chęci można funkcjonalnie i praktycznie zagospodarować. Warto przy okazji urządzania pamiętać o dobieraniu odpowiednich kolorów i faktur. O tym, jak wyglądać ostatecznie będzie nasza kuchnia w dużej mierze zdecyduje też odpowiednie oświetlenie.

Przeczytaj również

1 thought on “Jak urządzić bardzo małą kuchnię?

  1. Ciekawe porady. Zmagam się z problemem małej przestrzeni w kuchni. Ograniczyłam już ilość urządzeń.

Comments are closed.